Artık tehlikeli güneş patlamaları gerçekleşmeden bir gün önce tahmin edebiliriz


Tarafından Jonathan O’Callaghan

Güçlü güneş patlamaları meydana gelmeden önce bazı önceden uyarılarımız var

NASA Goddard

Güneş patlamaları için yeni bir yöntem, güneşteki bu büyük patlamaların neden olduğu potansiyel felaketlere hazırlanmamıza yardımcı olabilir.

Güneş patlamaları tahmin etmek zordur, çünkü bunların nasıl tetiklendiğini tam olarak bilmiyoruz. Teleskoplar meydana geldiğinde bir parlama görebilir, ancak bazı uyarılar verirken, enerjik parçacıklar 8 dakika gibi kısa bir sürede Dünya’ya ulaşabilir – potansiyel olarak astronotların sağlığını tehlikeye atabilir ve tepki gösterecek zamanımız olmadan uydulara zarar verebilir.

Japonya’daki Uzay-Dünya Çevre Araştırmaları Enstitüsü’nden Kanya Kusano, “Büyük bir parlama toplumumuz için potansiyel bir risktir” diyor. “Bu nedenle güneş patlamaları tahmini çok önemlidir.”

İlan

Kusano ve meslektaşları yardım edebileceklerini düşünüyorlar. Ekip, “kappa şeması” yönteminin güneş patlamaları gerçekleşmeden önce saatler önce tahmin edebileceğini söylüyor. Yöntemi 2008-2019 yılları arasındaki verilere uygulayan grup, X sınıfı işaret fişekleri olarak bilinen en büyük dokuz fişekten yedisini 24 saat öncesine kadar tahmin edebildi.

Güneşin aktif bölgelerindeki güneş lekelerinin gözlemlerine güvenen önceki tahmin yöntemleri en fazla yüzde 50 başarı oranına sahip. Kappa şeması bunun yerine güneş patlamaları ile ilişkili güçlü manyetik alanlara dayanır.

Bir parlama başlamadan önce, güneşin manyetik alan çizgileri boyunca elektrik akımları akar. Bu çizgilerin ikisi üst üste geldiğinde, yeniden bağlanma olarak bilinen bir sürece maruz kalırlar, çizgileri bir araya getirip büyük miktarda enerji salarlar – güneş parlaması.

Ekip, NASA’nın Solar Dynamics Gözlemevi’nden (SDO) manyetik ve görüntüleme verilerini kullanarak bu yeniden bağlanma olaylarının nerede ve ne zaman gerçekleşeceğini tahmin edebildi. Tahmin edilemeyen iki işaret fişeği, SDO’nun görüş alanında bulunmayan güneş yüzeyinin çok üstünde yeniden bağlanma olaylarına sahipti, bu yüzden kaçırıldılar.

Kusano, yöntemin gelecekte büyük güneş patlamaları tahmininde kullanılabileceğini umuyor. “Şimdi bu keşfi uzay havasının çok pratik bir tahmini için uygulamaya çalışıyoruz” diyor.

Dergi referansı: Bilim, DOI: 10.1126 / science.aaz2511

Bu konular hakkında daha fazla bilgi:

.