Bilim adamları, Avustralya’nın kıyı şeridi boyunca sıradışı sualtı nehirlerini keşfediyor


Kredi bilgileri: Pixabay / CC0 Public Domain

Batı Avustralya Üniversitesi’nden bilim adamları, Avustralya’nın kıta sahanlığı boyunca eşsiz ve dünyanın başka hiçbir yerinde bu ölçekte bulunmayan sualtı nehirlerini keşfettiler. Araştırma bugün yayınlandı Doğa Bilimsel Raporları.


Keşif, su yoluyla ilerleyen ve okyanuslarımız hakkında önemli veriler toplayan özerk sualtı araçları olan UWA tarafından işletilen okyanus planörleri kullanılarak yapıldı. Planörler aynı zamanda ulusal Entegre Deniz Gözlem Sisteminin bir parçasıdır.

Sualtı nehirleri kış aylarında oluşur ve şu anda en yüksek noktadır. Isı kaybı, sığ suyun soğumasına ve iç rafta yoğun su oluşmasına neden olduğunda ortaya çıkar. Su daha sonra deniz tabanı boyunca denizden akar ve sualtı nehri oluşturur.

Araştırmayı UWA doktora tezinin bir parçası olarak tamamlayan Dr. Tanziha Mahjabin, çalışmanın Entegre Deniz Gözlem Sistemi kullanılarak toplanan büyük miktarda verinin sonucu olduğunu söyledi.

“Veriler on yıldan fazla sürdü ve denizde 2500 günden fazla harcamaya eşdeğer” dedi.

Diyerek şöyle devam etti: “Avustralya’nın farklı bölgelerindeki verileri inceleyebildik ve mevsimsel değişkenliğe baktık.”

UWA’nın Okyanuslar Enstitüsü ve Okyanuslar Enstitüsü’nden Profesör Chari Pattiaratchi, genellikle nehir tüyleri gibi yüzey özelliklerini izlemek için uyduların kullanıldığını, ancak su akışı yüzeyin altında olduğu için okyanus planörleri konuşlanana kadar tespit edilmediğini söyledi.

Profesör Pattiaratchi, “Bu, son on yıllarda sadece Avustralya’da değil, küresel olarak kıyı oşinografisi için en önemli keşiftir.” Dedi.

UWA ortak yazarı Dr Yasha Hetzel, Avustralya genelinde kıyıya yakın suların ısı kaybından eş zamanlı olarak soğutulmasının daha önce belgelenmediğini söyledi.

“Kıyı okyanusu, besinleri, bitki ve hayvan maddelerini ve kirleticileri içeren ve toprağı daha derin okyanusa bağlayan okyanus ortamının önemli bir bileşenini temsil eden askıya alınmış ve çözünmüş madde için alıcı havzadır.” Dedi.

Bilim adamları, araştırmanın, kirleticileri ve deniz ve bitki ve hayvan maddelerini taşıyan önemli bir kanal olan su altı nehirlerinin önemini vurguladığını söylüyor.


Uzmanlar Avustralya’yı kuraklık ve artan su seviyeleri nedeniyle risk altında uyardı


Daha fazla bilgi:
Tanziha Mahjabin ve diğ. Avustralya kıta sahanlığı boyunca Yoğun Raf Suyu Kaskadlarının oluşumu ve mevsimsel değişkenliği, Bilimsel Raporlar (2020 yılında). DOI: 10.1038 / s41598-020-66711-5

Tarafından sunulan
Batı Avustralya Üniversitesi

Alıntı:
Bilim adamları Avustralya kıyı şeridi boyunca sıradışı sualtı nehirlerini keşfediyor (2020, 17 Haziran)
18 Haziran 2020’de alındı
https://phys.org/news/2020-06-scientists-unusual-underwater-rivers-australia.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, hayır
kısmı yazılı izin alınmadan çoğaltılabilir. İçerik yalnızca bilgi amaçlıdır.