Bir sanatçı 40 yaşındaki Commodore bilgisayarlarından nasıl konser aldı?


Bu yılın başlarında besteci, sanatçı ve yazılım geliştiricisi Robert Henke, yeni görsel-işitsel bir eser yaparak Avrupa’daki mekanlara gitti, CBM 8032 AV. 1980’lerin bilgi işleminin nostalji ve ikonografisine batırılmış, gösterişli vuruşlar ve yeşil, metin tabanlı ekranlar 2020 için beklenmedik bir konser parçası gibi görünüyor, ancak günümüzün yüksek çözünürlüklü grafikleri ve sesi arasında şaşırtıcı derecede ferahlatıcı.

Tüm şov, ikonik Apple One ve Two ile aynı işlemci kullanılarak oluşturulan 40 yaşındaki beş Commodore CBM 8032 bilgisayarı kullanılarak üretildi. “İnanılmaz derecede güçsüzler” diyor Henke, Londra şovunda sahne arkasında kaldığımızda. Bilgisayarlar “sağlam” 1hz saat hızında çalışır ve bu da karmaşık işlemleri imkansız hale getirir. Ancak, “tamamen özgürleştirici” diyor. “Bir işletim sistemi kavramını atlayabilirsiniz ve bu da modern makinelerle tamamen imkansız olan şeyleri yapabileceğiniz anlamına gelir. Haritasız bölge ”.

Estetiğe rağmen, gösteri tanıdık geliyor. “Bu yeşil ekrana bağlı güçlü bir kültürel rezonans var” diye açıklıyor Henke. “Matrix’i veya siber suçlarla ilgili her bir makaleyi düşünüyorsanız, bu yeşil harflerdir. Bütün bunlar bu bilgisayarların estetiğiyle bağlantılıdır ”.

Ancak bu bir tarih dersi değil, Henke’nin yarattığı bu eski makineleri 2020’ye aktarıyor, burada benzersiz görselleri ve sesleri her zamankinden daha alakalı. “Projede sunulan her şey 1980’lerde zaten yapılmış olabilir” diyor, “ama onu yürüten sanatsal fikirleri ortaya çıkarmak için bugünün kültürel arka planına ihtiyaç vardı”.

Etiketler:

.