Büyük bilimsel atılımın ardından Kuzey Atlantik iklimi çok daha öngörülebilir


Kredi bilgileri: Pixabay / CC0 Public Domain

İngiltere Met Ofisi liderliğindeki bir bilim adamı ekibi, Avrupa ve doğu Kuzey Amerika’daki kış havalarının ardındaki temel itici güç olan Kuzey Atlantik basınç modellerinin uzun vadeli tahminine izin veren bilimsel bir atılım gerçekleştirdi. CSP – İklim Simülasyonu ve Tahmin Bölümü’nden CMCC bilim adamları Panos Athanasiadis, Alessio Bellucci, Dario Nicolì ve Paolo Ruggieri de bu çalışmaya dahil edildi.


Yayınlanan Doğa, çalışma, altmış yıllık iklim modeli verilerini analiz etti ve Kuzey Atlantik atmosferik basınç modellerindeki (Kuzey Atlantik Salınımı olarak bilinir) on yıllık değişimlerin oldukça öngörülebilir olduğunu ve önümüzdeki on yıldaki kışların fırtınalı, sıcak ve sıcak olup olmayacağının önceden uyarılmasını mümkün kıldığını gösteriyor. ıslak veya sakin, soğuk ve kuru.

Ancak çalışma, bu öngörülebilir sinyalin mevcut iklim modellerinde olması gerekenden çok daha küçük olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle, onu çıkarmak için 100 kat daha fazla topluluk üyesi gerekir ve rüzgarların ve sera gazlarının etkilerini dengelemek için ek adımlar gereklidir. Ekip, bu eksiklikleri dikkate alarak, Avrupa kış yıllarının aşırı tahminlerinin mümkün olduğunu gösterdi.

Met Office Hadley Center’da on yıllık iklim tahmini araştırma ve geliştirmesine başkanlık eden baş yazar Dr. Doug Smith şunları söyledi: “Bu çalışmadan alınan mesaj çift kenarlıdır: iklim daha önce düşündüğümüzden çok daha öngörülebilir, ancak açık bir şekilde var modellerin bölgesel değişiklikleri nasıl simüle ettiğini iyileştirmek gerekiyor. “

Şiddetli kış havasının önceden uyarılması, daha uzun zaman dilimleri üzerinde risk bazlı kararlar verenler için zorunludur.Örneğin, daha iyi tahminler Çevre Ajansının su yönetimi ve sel savunmaları planlamasına yardımcı olabilir, sigorta şirketleri değişen riskler için planlama yapar, enerji sektörü hafifletir potansiyel kesintilere ve dalgalanmalara karşı ve havaalanları potansiyel kesintileri planlıyor.

Model simülasyonlarının iyileştirilmesi, ülkelerin aşırı hava ve iklim değişikliğinin etkilerine karşı tepkisini, dayanıklılığını ve güvenliğini artırarak insanların yaşamlarını, mülklerini ve altyapısını korumak için gelecekteki politika kararlarını etkileyecektir.


Atlantik Okyanusu’nun Orta Doğu iklimi üzerindeki parmak izi


Daha fazla bilgi:
D. M. Smith ve diğerleri, Kuzey Atlantik iklimi modellerin ima ettiğinden çok daha öngörülebilir, Doğa (2020 yılında). DOI: 10.1038 / s41586-020-2525-0

Tarafından sunulan
CMCC Vakfı – Avrupa-Akdeniz İklim Değişikliği Merkezi

Alıntı:
Büyük bilimsel atılımın ardından Kuzey Atlantik iklimi çok daha öngörülebilir (2020, 31 Temmuz)
1 Ağustos 2020’de alındı
https://phys.org/news/2020-07-north-atlantic-climate-major-scientific.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, hayır
kısmı yazılı izin alınmadan çoğaltılabilir. İçerik yalnızca bilgi amaçlıdır.