Dünya’dan yıldızların en iyi görünümü Antarktika’daki bir tepede


Tarafından Leah Crane

Gece gökyüzü Antarktika’daki bir tepeden en açık

Antarktika / Alamy

Gece gökyüzüne bakmak için dünyanın en iyi yeri, Antarktika’daki Dome A adlı bir buz tepesinin üzerindedir. Tepe, dünyanın en soğuk yerlerinden biridir.

Dünya yüzeyinde aldığımız teleskop görüntüleri, atmosfer tarafından bozulur, bu türbülanslı olabilir ve resimleri bulanıklaştırabilir, böylece soluk nesneleri net bir şekilde görmek zordur. Astronomik “görme”, bu bulanıklığı nasıl ifade ettiğimizdir.

Pekin’deki Çin Bilimler Akademisi’nden Zhaohui Shang, “Kötü görme, görüntülerinizi bir teleskoptan yayıyor” diyor. “İyi gören bir yerde, bir teleskop, daha kötü gören bir alanda benzer bir teleskoptan daha iyi performans gösterebilir.”

İlan

Shang’ın ekibi ilk kez Dome A’daki görmeyi ölçmek için özel bir teleskop kullandı – araştırmacılar soğuk, kuru hava ve tepenin yüksekliği nedeniyle dünyanın en iyi manzarasına sahip olduğundan şüpheleniyorlardı.

Astronomik görme için en önemli faktörlerden biri, havanın neden olduğu hava türbülansının çoğunun gerçekleştiği atmosferin sınır tabakasının kalınlığıdır. Sınır katmanının üstünde, daha kararlı olan serbest atmosfer vardır, bu nedenle görüntüleri kötü bir şekilde bulanıklaştırmaz.

Shang, “Ilıman bir bölgede, sınır katmanı genellikle yüzlerce metre yükseklikte veya daha yüksek, birinin serbest atmosfere ulaşmasını önlüyor” diyor. “Bununla birlikte, Dome A’daki sınır tabakasının ortanca kalınlığı sadece 13.9 metredir ve bunun üzerine teleskopların inşa edilmesini kolaylaştırır.”

A Kubbesi üzerine inşa edilmiş büyük bir teleskop, sönük nesnelerin dünyanın herhangi bir yerindeki bir teleskoptan daha net görüntülerini alabilir.

Dergi referansı: Doğa, DOI: 10.1038 / s41586-020-2489-0

Bu konular hakkında daha fazla bilgi:

.