Ekonomiyi yeniden başlatırken iklimi düzeltebiliriz – işte böyle


Koronavirüs kilitlenmeleri nedeniyle karbon emisyonlarındaki düşüş devam etmeyecektir. Ancak yeniden inşa ederken, net sıfır hedeflerine ulaşmak için gerekli yapısal değişiklikleri yapmak için eşsiz bir fırsatımız var, diyor Corinne Le Quéré

Sağlık


1 Temmuz 2020

Tarafından Adam Vaughan

Koronavirüse yanıt olarak birçok ülkede uygulanan kilitlenmeler karbon emisyonlarımızda önemli bir düşüşe neden oldu. Ancak bunun sürmeyeceğine dair kanıtlar zaten var. Peki, hükümetler ekonomik toparlanmayı planladıkları için net sıfır hedeflere doğru ilerlemek için bu anı nasıl inşa edebilirler?

Corinne Le Quéré’nin birkaç fikri var. İngiltere’nin Norwich kentindeki East Anglia Üniversitesi’nde Fransız-Kanadalı iklim bilimcisi olarak, bu hedefleri karşılamak için gereken politikalar konusunda uzmandır ve her ikisi de 2050’ye kadar net sıfıra ulaşmayı taahhüt eden İngiltere ve Fransız hükümetlerine danışmanlık yapmaktadır. .

Le Quéré, ısınma dünyasında ormanlar ve okyanuslar gibi doğal karbon evrelerine ne olacağına özel bir ilgi ile karbon döngüsünde lider bir otoritedir. Bu yılın başlarında Hollanda’nın en prestijli uluslararası bilim ödülü olan Dr. A. H. Heineken Çevre Bilimleri Ödülü’ne layık görüldü.

Adam Vaughan: Bu yıl küresel karbondioksit emisyonlarına ne olacağını düşünüyorsunuz?

Corinne Le Quéré: Son on yılda, emisyonlar yılda yaklaşık yüzde 1 artmıştı. Mart ayından bu yana, hapsetme ve seyahat üzerindeki kısıtlamalarla birlikte, gerçekten büyük bir etkisi oldu. Tahminlerimiz, bu yıl emisyonlarda yüzde 4 ila 7 arasında bir azalma olduğunu gösteriyor. Bu cok büyük. Bundan sonra ne olacağı ekonomik toparlanmaya nasıl yaklaşacağımıza bağlıdır. 2009 yılında, mali çöküş sırasında emisyonlar yüzde 1,4 düştü. Daha sonra 2010’da yüzde 5’ten fazla büyüdüler, bu da bizi tam olarak bulunduğumuz yere geri getirdi.

.