Gökbilimciler uzak yıldız sistemlerinde altı olası exomoon tespit ettiler


Tarafından Leah Crane

Yıldız ışığında garip desenler dış gezegenlerin etrafında dönen ayları ortaya çıkarabilir

noktalı zebra / Alamy

Güneş sistemimiz aylarla doludur – 200’den fazla – ama henüz kendi sistemimizin ötesinde bir gezegenin etrafında dönen bir ayı kesin olarak tespit etmedik. Ancak, gökbilimciler şimdi doğal uydulara sahip olabilecek altı dış gezegen bulmuşlardır.

Kanada’daki Western Üniversitesi’nden Chris Fox ve Paul Wiegert, geçiş zamanlaması varyasyonu adı verilen bir fenomen için Kepler uzay teleskopundan veri araştırdı. Bir ötegezegen yıldızının önünden geçtiğinde ya da geçtiğinde, yıldızın ışığında bir düşüş görüyoruz.

Dış gezegen kendi başına yörüngede dönüyorsa, periyodik düşüşleri kesin bir şekilde görüyoruz. Ancak yörüngesi, etrafındaki diğer nesnelerin – ay veya başka bir gezegen gibi – yerçekiminden etkileniyorsa, geçiş zamanlaması varyasyonları adı verilen bu modelden sapmalar vardır. Fox ve Wiegert, transit zamanlama varyasyonları ile bu dünyaların etrafında dönen exomoonları gösterebilecek kadar önemli değil, ancak bu exomoonların onları daha doğrudan görecek kadar büyük olacağı kadar aşırı olmayan sekiz dış gezegen seçtiler.

İlan

Bu dış gezegenlerin her birinin ya bir exomoon’a sahip olup olmadığını ya da aynı yıldızın etrafında dönen başka bir dış gezegenle birlikte olup olmadığını göreceğimiz sinyallerin bir dizi simülasyonunu yaptılar. Sekiz dünyadan ikisi için ek gezegenlerin gözlemleri daha iyi açıkladığını keşfettiler, ancak diğer altı kişinin uyduları olabileceğini söylüyorlar.

Fox, “Bu noktada onlara egemen adayı demeliyiz” diyor. “Uyuyor ve her şey gerçekten iyi uyuyor, ancak aynı etkiye neden olan bir gezegen olma şansı var.”

Ancak, diğer bazı gökbilimciler bu sinyalleri “aday” olarak adlandırmanın bile çok ileriye gidebileceğini söylüyorlar. New York’taki Columbia Üniversitesi’nden Alex Teachey “Exomoonlar zor olduğu ve birini bulmak oldukça sıra dışı olacağından, dile dikkat etmeliyiz” diyor.

Daha fazla gözlem yapılmadan, Fox ve Wiegert’in tespit ettiği sinyaller gizli gezegenler tarafından eşit derecede iyi açıklanabilir. Columbia Üniversitesi’nde de David Kipping, nedeni başka bir şey olsa bile, “Geçiş zamanlaması varyasyonları bir exomoon ile açıklanamayan bir nesne bulmak aslında oldukça nadirdir” diyor.

Bu potansiyel exomoonlar kanıtlanmaktan uzaktır, ancak daha fazla gözlem onları doğrularsa, bir exomoon bulmak son derece heyecan verici olacaktır. “Evrende yaşamak için yerler bulmayı ve nerede hayat bulabileceğimizi düşündüğümüzde, tipik olarak önce gezegenleri düşünürüz” diyor. “Ama bu gezegenlerde hayatın gelişebileceği aylar olabilir.”

Referans: arxiv.org/abs/2006.12997

Galakside ve ötesinde aylık yolculuklar için ücretsiz Launchpad bültenimize kaydolun

Bu konular hakkında daha fazla bilgi:

.