Güneydoğu ABD’ye giden büyük Sahra toz tüyleri sansasyonel günbatımlarını getirebilir


Kredi bilgileri: CC0 Public Domain

Güneydoğu ABD Sahra tarafından tozlanıyor.


Meteorologlar, Sahra Çölü’nün kumlarından devasa bir toz bulutu yolumuza yöneliyor, ancak sonsuz küçük parçacıkları gün batımlarını geliştirmek ve tropik fırtına mevsimini duraklatmaktan çok daha fazlasını yapacak.

CNN meteoroloji uzmanı Haley Brink, atmosferden yüzerken 5000 kilometreden fazla yol alacağını söyledi. Kulağa dramatik gelse de, aslında oldukça normal.

CNR’ye konuşan Brink, “Saharan Tozunun büyük tüyleri rutin olarak ilkbaharın sonundan erken sonbahara kadar Atlantik Okyanusu’na doğru ilerliyor.” Dedi. “Her zaman, toz tüyleri yeterince büyük olduğunda ve ticaret rüzgarları doğru bir şekilde kurulduğunda, toz Atlantik boyunca ve ABD’ye binlerce mil yol kat edebilir.”

Houston Chronicle, şu anda bulutun Atlantik Okyanusu’nun ortasında olduğunu ve önümüzdeki Salı gününe kadar ABD’nin üzerinden geçmesi bekleniyor. Chronicle, büyük olasılıkla havadan nemin bir kısmını tüketeceğini söyledi.

Chronicle, varlığı genellikle zararsız olsa da, toz, havadaki konsantrasyonuna bağlı olarak solunum sorunları olan insanları tahriş edebilir.

Toz bulutu fırtınaların gelişmesini önlemeye yardımcı olurken, meteorolog Chad Myers CNN’e verdiği demeçte, bu etkiyi yaratan parçacıkların kendisi değil.

Myers, “Toz, azalan tropikal kalkınma potansiyeli alanının görünür kısmıdır.” Dedi. “Tropik fırtına gelişimini sınırlayan itici faktör olan toz ile birlikte kuru hava ve ilave dikey rüzgar makası.”

Fırtınaları nasıl kurtaracak?

Michigan’daki MLive, “Toz, atmosferde çok kuru bir katmanı gösteriyor ve kasırgalar kuru havayı sevmiyor.”

Ayrıca, kuru büyü bulut yayıldıktan sonra bir hafta kadar sürebilir, dedi MLive.

WBBH-TV’ye göre, Sahra tozu Haziran ve Temmuz aylarında okyanusu geçme eğilimindedir. Birkaç yıl önceki uydu ölçümleri ne kadar olduğunu ortaya çıkardı.

Uzay ajansı o sırada yaptığı açıklamada, rüzgarların rutin olarak her yıl ortalama 182 milyon tonu toplayıp Batı Yarımküre’ye doğru ilerlediğini belirtti.

Araştırmacılar yedi yıllık bir süreyi inceleyerek, ABD’den daha güneydeki topraklar Amazon yağmur ormanlarını besliyor. Güney Amerika’nın doğu kıyısına ulaştığında, 27.7 milyonu Amazon havzasının üzerine düşen 132 milyon tona düştü. NASA, 104.908 yarıyı doldurmak için yeterli. Araştırmacılar, Şubat 2015’teki çalışmada yayınlanan Karayip Denizi’ne 43 milyon ton daha sürüklendi. Jeofizik Araştırma Mektupları.

Sonuçta, Maryland Üniversitesi atmosfer bilimcisi Hongbin Yu’nun birlikte yazdığı çalışmada söylediği gibi, uzak bir Afrika ülkesi ve ABD kıyıları arasındaki bağlantı bir şeye işaret ediyor.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde de çalışan Yu, “Bu küçük bir dünya” dedi. “Ve hepimiz birbirimize bağlıyız.”


Sahra tozu sizi öksürebilir, ancak bu bir fırtına katili


© 2020 New York Günlük Haberler
Tribune Content Agency, LLC tarafından dağıtılmıştır.

Alıntı:
Güneydoğu ABD’ye giden büyük Sahra toz tüyleri sansasyonel günbatımlarını getirebilir (2020, 18 Haziran)
20 Haziran 2020’de alındı
https://phys.org/news/2020-06-massive-sahara-plume-southeastern-sensational.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, hayır
kısmı yazılı izin alınmadan çoğaltılabilir. İçerik yalnızca bilgi amaçlıdır.