Honeywell şimdiye kadarki en güçlü kuantum bilgisayarı oluşturduğunu iddia ediyor


Tarafından Leah Crane

Honeywell’in kuantum bilgisayarında kübitleri barındıran vakum odasının içinde

Honeywell Uluslararası A.Ş.

Evler, işletmeler ve uçaklar için kontrol sistemleri yapmakla tanınan bir şirket olan Honeywell, şimdiye kadarki en güçlü kuantum bilgisayarı oluşturduğunu iddia ediyor. Diğer araştırmacılar gücü konusunda şüpheci, ancak şirket için kuantum hesaplamayı günlük operasyonlarına entegre etmeye yönelik bir adım.

Honeywell, bilgisayarın yeteneklerini, IBM tarafından kuantum hacmi adı verilen bir metrik kullanarak ölçtü. Kuantum bitlerinin veya kubitlerin sayısını, bilgisayarın hata oranlarını, kübitlerin çalışmayı durdurmadan önce sistemin hesaplama için ne kadar süre harcayabileceğini ve diğer birkaç temel özelliği dikkate alır.

Kuantum hacmini ölçmek, bilgisayarda yaklaşık 220 farklı algoritma çalıştırmayı içeriyor, diyor Honeywell Quantum Solutions başkanı Tony Uttley. Honeywell’in kuantum bilgisayarı, bir IBM kuantum bilgisayarında ölçülen bir sonraki en yüksek kuantum hacminin iki katı olan 64 bir hacme sahiptir.

İlan

Diğer kuantum bilgisayarlar gibi, bu da nihayetinde büyük miktarda veriyle ilgili hesaplamalar için yararlı olabilir. Uttley, “Şu anda odaklandığımız üç sorun sınıfı var: optimizasyon, makine öğrenimi, kimya ve malzeme bilimi”. “Bu sorunları bugün kuantum bilgisayarımıza uyan bir boyuta küçültebiliriz ve sonra kuantum hacmini artırdığımızda, bu sorunları daha büyük ölçeklerde yapabiliriz.”

Ancak, bu kuantum bilgisayar henüz klasik bir bilgisayar sorunu verecek kuantum üstünlüğü adı verilen ve Ekim ayında Google tarafından talep edilen bir başarıya sahip olan hesaplamaları yapamaz. University College Londra’daki Ciarán Gilligan-Lee, “Termostatımı yapan şirketin şu anda kuantum bilgisayarları inşa etmesinin havalı olmasına rağmen, en güçlü olanın gerçekten doğrulanmadığını iddia ediyor” diyor.

Google’ın Sycamore kuantum bilgisayarı, kuantum üstünlüğünü sağlamak için 53 kuantum biti veya kübit kullandı, Honeywell’in makinesinde şu ana kadar sadece altı kübit var.

Gilligan-Lee, “Klasik bir bilgisayarda yaklaşık 50 veya 60 qubitten daha az bir şeyin nispeten kolay bir şekilde simüle edilebileceğini biliyoruz” diyor. “Altı kubit bir kuantum bilgisayarı muhtemelen dizüstü bilgisayarınız tarafından simüle edilebilir ve bir süper bilgisayar kesinlikle bunu yapabilir.”

En yüksek kuantum hacmine sahip olmak Honeywell’in kubitlerinin oldukça doğru olduğu ve uzun süre hesaplayabileceği anlamına gelebilir, ancak bunun mutlaka en güçlü kuantum bilgisayarı olması gerekmez.

Austin’deki Texas Üniversitesi’nden Scott Aaronson da aynı fikirde. “Kuantum hacmi en kötü ölçü değil, ama kişisel olarak umursadığım şey, ya da herhangi bir icat edilen ölçüden çok daha fazlası, klasik bir bilgisayarın taklit etmesi zor olan cihazla gerçekten yapabileceğiniz şey” diyor. “İkinci önlemle, Honeywell cihazı orada en iyisine bile yakın değil.”

Uttley, Honeywell’in cihazının henüz klasik bir bilgisayar için imkansız hiçbir şey yapamayacağını itiraf ediyor, ancak bunun pratik olarak yararlı olan kuantum bilgisayarlara doğru önemli bir adım olduğunu söylüyor.

“Honeywell, kuantum bilgi işlemden derinden etkileneceğini bildiğimiz birçok endüstride” diyor Uttley. “Sonunda bu teknolojiyi kendi çalışmalarımıza yerleştirebilmek için şimdi hazırlanmamız gerekiyor.”

Bu konular hakkında daha fazla bilgi:

.