İcat ettiğim evren neden doğru – ama yine de son cevap değil


Nobel ödülünü kazanan Jim Peebles standart evren modelimize karanlık madde ve karanlık enerji getirdi – ama bu sadece daha derin bir gerçeğe bir yaklaşım.

Uzay


3 Haziran 2020

Tarafından Jim Peebles

BAŞARI Nobel ödüllerinde ölçülürse, standart kozmoloji modelimizle doğru bir şeyimiz var. Son yirmi yılda, evrenin büyük ölçekli doğasının araştırılmasındaki ilerlemeler için üç ödül verildi. Yaklaşık 13,8 milyar yıl önce sıcak, yoğun bir durumda olduğu ve o zamandan beri genişleyen ve soğuduğu bir evren resmimiz, çok çeşitli gözlemlerle yakın bir uyum içindedir.

Ama bunu başka şekilde de tartışabilirsiniz. Kozmolojimiz, çoğu maddenin henüz tespit edilmemiş bir “karanlık” formda geldiğini varsayar. Evrenin genişlemesinin neden hızlandığını açıklamak için Albert Einstein’ın kozmolojik sabitine, görünüşte keyfi bir eke dayanıyor. Bu zorlukları göz ardı etmeye hazır olsanız bile, evrenin genişlemeden önce ne yaptığını çözememiş bir soru var.

Şüpheci, karanlık madde ve karanlık enerji, kozmolojik sabitin mevcut enkarnasyonu gibi komplikasyonları, bugün Ptolemaic epicycles’in eşdeğeri olarak, gezegenlerin hareketlerinin modeline yapılan, tümünün dönmekte olduğu kurguyu korumak için kıvrık ince ayarları görebilir. Dünya’nın etrafında. Bu oyunda çok daha fazla cildim var: Karanlık maddenin ve karanlık enerjinin gizemli unsurlarını standart kozmolojimize tanıttım. Yapımına yardımcı olduğum model de doğru; kozmolojimiz gerçekliğin gerçek bir yansıması mıdır? Bundan sonra, evet’i güçlü bir şekilde tartışacağım – ama sadece bu kadarıyla.

Fosil ayak izleri

“Büyük patlama” ile başlayan bir evrenin delilleri ciddidir. Tanık, muntazam bir mikrodalga denizidir …

.