iklim biliminin unutulmuş ortak keşfi


Sera etkisi. Kredi bilgileri: US EPA

200 yıl önce 2 Ağustos 1820’de doğan İrlandalı bilim adamı John Tyndall’ın daha iyi bilinmemesi şaşırtıcıdır. Bu, Tyndall İklim Değişikliği Araştırma Merkezi, Tyndall Ulusal Enstitüsü ve Alpler’deki Matterhorn’daki Pic Tyndall zirvesinin varlığına rağmen. Ay ve Mars’ta birkaç Tyndall Dağı, Tyndall buzulları ve Tyndall kraterleri bile var.


Bundan, onun hem önemli bir bilim adamı hem de dikkate değer bir dağcı olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ancak, talihsiz koşullar nedeniyle, o bir hane adı değildir.

1859’da Tyndall, karbondioksit ve su buharı içeren gazların ısıyı emebileceğini gösterdi. Isı kaynağı Güneş değil, kaynar su içeren bakır bir küpün radyasyonuydu. Modern anlamda, bu kızılötesi radyasyondu – tıpkı Dünya’nın yüzeyinden kaynaklananlar gibi.

Önceki çalışmalar, Dünya’nın sıcaklığının beklenenden daha yüksek olduğunu göstermişti, bu da bir yalıtkan gibi davranan atmosfere bırakıldı. Ama kimse şimdi sera etkisi dediğimiz şeyin açıklamasını bilmiyordu – atmosferdeki gazlar ısıyı hapsediyor.

Tyndall’ın yaptığı bu mekanizmayı keşfetmek ve açıklamaktı. “Böylece atmosfer güneş ısısının girişini kabul ediyor, ancak çıkışını kontrol ediyor ve sonuç, gezegenin yüzeyinde ısı biriktirme eğilimi.”

Atmosferdeki su buharı veya karbondioksit miktarındaki herhangi bir değişikliğin iklimi değiştirebileceğini fark etti. Bu nedenle çalışmaları iklim değişikliği ve meteoroloji anlayışımız için bir temel oluşturdu.

Ancak Tyndall iklim bağlantısını ilk yapan kişi değildi. Bu ödül, 1856’da güneş ışığını kullanarak karbondioksitin ısıyı emebileceğini gösteren Amerikan Eunice Foote’ye gidiyor. Karbondioksitin artmasının daha sıcak bir gezegene neden olacağını öne sürdü.

Araştırmalar, Tyndall’ın çalışmalarından habersiz olduğunu gösteriyor. Şüphesiz, amatör bir kadının onu ısının karbondioksit ile emiliminin genel bir gösterisine dövdüğünü bulmak şaşırırdı. Onun itibarına göre, kadınların bilimde erkeklerle aynı yaratıcı yeteneklere sahip olduğuna inanmıyordu.

Tyndall, fizik ve biyolojinin farklı alanlarında birçok keşif yaptı. İlk itibarını, diamagnetizmin, maddelerin bir mıknatıs tarafından zayıf itilmesinin belirsiz konularında yaptı. Bu onu fizikçi Michael Faraday gibi etkili insanların farkına vardı.

Birkaç yıl içinde İngiltere’nin en prestijli bilimsel organı olan Kraliyet Cemiyeti üyesi ve bilimsel kariyerinin geri kalanında kaldığı Kraliyet Enstitüsü’nde doğal felsefe profesörü oldu.

Yakında buzulun yapısını ve hareketini anlama üzerine çalışıyordu. Bundan sonra, ısının gazlar tarafından emilmesi ve daha sonra ışığın kimyasal değişikliklere neden olma eylemi geldi. Bu süreçte Tyndall gökyüzünün neden mavi olduğunu açıkladı – mavi ışık, kısa dalga boyu nedeniyle gökyüzündeki gazlardan diğer renklerden daha fazla dağılıyor.

Ayrıca mikropların hastalığa neden olabileceği teorisini desteklemek için Fransız biyolog Louis Pasteur ile birlikte deneyler yaparken, sterilizasyonun bakteriyolojik bir tekniği olan “Tyndallisation” ı keşfetti. Bu araştırma hattı, Tyndall hiçbir zaman patent almamış olsa da, itfaiyeciler için bir solunum cihazının icat edilmesine yol açtı. Başkalarının yararlı uygulamalar üreteceğinden emin olarak temel araştırmaya kendini adadı.

John Tyndall: İklim biliminin unutulmuş ortak keşfi

1838’den itibaren Büyük Britanya Kraliyet Enstitüsü.

Dine karşı bilim

Kamusal bir entelektüel olarak Tyndall’s, doğal dünya ve yaşamın kendisi için bilimsel bir açıklamayı bilimsel bir açıklamayı savunan en yüksek seslerden biriydi. Bunda din ve teolojinin yeri yoktu. 1874’te ünlü, gerçekten de kötü şöhretli Belfast Address’de bu pozisyonun en açık ifadesini verdi.

Ulster Salonu’nda şöyle dedi: “Biz iddia ediyoruz ve kozmolojik teorinin tüm alanı olan teolojiden boğacağız. Bu nedenle, bilim alanına zarar veren tüm şema ve sistemler, bunu yaptıkları sürece, kontrolüne sunmalıdır. ve onu kontrol etmeyi düşündüğü her şeyden vazgeçti. “

Ama asla dinin rolünü küçümseyen biri değildi. Bilim onun için dünya hakkında güvenilir bilgi verdi. Din, insanların duygusal ihtiyaçlarını karşıladı, sonunda yerini şiir alabileceğini düşündüğü bir rol.

Geçmişi temsil etmek

Tyndall 50 yaşına gelene kadar evlenmedi, ancak sevgili Louisa 1893’te kazayla onu öldürdü – ona karanlıkta yanlış ilacın aşırı dozunu verdi. Daha sonra biyografisini yazmak için çok miktarda malzeme topladı, ancak 47 yıl sonra tamamlanmadı.

Taslaklarının yanı sıra Tydnall’ın günlükleri, laboratuvar defterleri ve binlerce mektubu Londra’daki Kraliyet Enstitüsü’nde düzenleniyor. Şu anda tüm yazışmaları Tyndall Yazışma Projesi tarafından yayınlanıyor. Biyografimi yazarken materyali kullanabildim John Tyndall’ın Yükselişi, doğum günü için kağıt kapaklı kitapta yayınlandı.

Louisa’nın bir biyografi yazamaması, daha iyi bilinmemesinin nedeninin bir parçası, ancak aynı zamanda kuantum teorisi ve görelilik gibi fizikteki devrimci keşiflerin eşiğinde ölme talihsizliğine sahipti. Bir bakıma geçmişi temsil ediyordu.

Ancak bugün, iklim araştırması her zamankinden daha önemli ve baskı verici – ve bilim adamları büyük adımlar atıyorlar. Eminim Tyndall, temel çalışmalarının bu kadar önemli olduğunu bulduğu için memnun olacaktır.

Ancak zamanında, çok az insan fosil yakıtların yakılması ile olası küresel ısınma arasındaki bağlantıyı kurdu. Tyndall, daha büyük kaynakları göz önüne alındığında, İngiltere’nin kömür tükeyeceği ve Amerika ile ekonomik olarak rekabet edemeyeceğinden endişeliydi. Biri, bir bilim adamı olarak, mevcut kanıtlarla ikna olacağını düşünüyor.

İklim bilimi artık geçmişten ziyade gelecek ve bu nedenle Tyndall’ı büyük bir İrlandalı bilim adamı, dağcı ve halk entelektüeli olarak tanıma ve eski haline getirme zamanı.


Işık demeti ile 150 yıllık bir deneyde mikroplar var – ve bir yüz maskesinin onları filtrelemeye nasıl yardımcı olabileceğini gösterdi


Tarafından sunulan
Konuşma

Bu makale, Creative Commons lisansı altında Konuşma’dan yeniden yayınlanmıştır. Orijinal makaleyi okuyun.İleti dizisi

Alıntı:
John Tyndall: İklim biliminin unutulmuş ortak keşfi (2020, 31 Temmuz)
1 Ağustos 2020’de alındı
https://phys.org/news/2020-07-john-tyndall-forgotten-co-discoverer-climate.html adresinden

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, hayır
kısmı yazılı izin alınmadan çoğaltılabilir. İçerik yalnızca bilgi amaçlıdır.