İnternet bağımlısı olan kişilerin kendilerini terk etmelerine yardım ediyorum


Akıllı telefonunuza gerçekten bağımlı olabilir misiniz? Daria Kuss bunun sadece az sayıda insan için bir sorun olduğunu gösterdi – ve nasıl yardım edileceğini biliyor

teknoloji


30 Nisan 2020

Telefonlarımıza yapıştırılmış olmamız, bağımlı olduğumuz anlamına gelmez

Henrik Sorensen / Getty

Daria Kuss

Ee ne yapıyorsun?
10 yıldan fazla bir süredir internet ve teknoloji kullanımının psikolojisini araştırıyorum. Aynı zamanda siberpsikoloji üzerine yüksek lisans dersi veriyorum. Bunun yanı sıra, teknolojiden kaynaklanan akıl sağlığı sorunlarının önlenmesi ve tedavisine yönelik yaklaşımların geliştirilmesine yardımcı olmak için Dünya Sağlık Örgütü gibi kuruluşlarla çalışıyorum.

İnternet bizi nasıl etkiler?
İnternet hayatımızı çok daha kolay hale getirdi ve aile ve arkadaşlardan uzak olduğumuzda teknoloji bizi bağlayabilir – koronavirüs pandemisi harika bir örnektir. Ancak araştırmalarım, az sayıda savunmasız birey için aşırı internet kullanımının endişe, depresyon, stres ve bağımlılık gibi çeşitli zararlı zihinsel sağlık sonuçlarına yol açabileceğini gösteriyor.

İnsanlar bugünlerde ekranlara bakmak için çok fazla zaman harcıyor mu? Ve çok fazla ne var?
Yanımızda akıllı telefonlara sahip olmak, ekranlara bakarak çok fazla zaman harcayabilme olasılığımızı artırdı. Ama çok fazla şeyin tek bir cevabı yok. Bazı insanlar her gün interneti sorunsuz bir şekilde geçirebilirler. “Çok fazla”, teknoloji kullanımınızın sağlığınızı, işinizi ve ilişkilerinizi önemli ölçüde etkilediği zamandır.

Aslında internete veya akıllı telefonunuza bağımlı olabilir misiniz?
Bağımlılık belirli bir ruh sağlığı durumudur ve herkes terimi doğru şekilde kullanmaz. Bağımlılık belirtileri geliştiren interneti ve akıllı telefonları aşırı derecede kullanan savunmasız bireylerin sadece küçük bir azınlığıdır.

İnternet bağımlılığı oldukça tartışmalıdır. Neden?
Bu terim, bilgisayarlarında çok fazla zaman harcayan kişilere atıfta bulunmak için sıklıkla ortak terimlerle kullanılır. Bununla birlikte, teknolojinin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olarak kalmak için burada olduğunu kabul etmeliyiz. Sadece çok kullandığımız için, ona bağımlı olduğumuz anlamına gelmez. Bir alışkanlık ve bağımlılık arasında bir fark vardır; ikincisi önemli olumsuz etkilere neden olur.

Şuan ne işle meşgulsünüz?
Şu anda teknoloji kullanımı ile ilgili bir dizi farklı uluslararası proje üzerinde çalışıyorum. Avrupa işbirliğimden biri, gerçekten internet bağımlısı olan kişilerin kişisel kullanımlarına ve deneyimlerine dayanarak para çekme planları geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Geliştirdiğimiz araç, bağımlılık tedavisinde sıklıkla kullanılan davranışsal değişiklik tekniklerinin arkasındaki bilimi kullanarak bireyselleştirilmiş geri çekme stratejileri sunmaktadır.

“Bir alışkanlık ve bağımlılık arasında bir fark var; ikincisi önemli olumsuz etkilere neden oluyor. ”

Çocukken, büyüdüğünüzde ne yapmak istediniz?
Yazar olmak istedim! Küçük yaşlardan itibaren kitapları yuttum ve hala da yapıyorum. Şimdi üç kitap yazdım ve başka bir kitap düzenledim. Planım hayatım boyunca bir roman yazmak. Fikirlerimden biri, kurgusal bir gelecekte geçen bir distopik hikaye geliştirmektir – ancak bu size şimdilik söyleyebildiğim kadarıyla.

Yaşayan ya da ölü herhangi bir bilim insanıyla sohbet edebilseydiniz, kim olurdu?
Sadece bir isim vermek zordur. Sherry Turkle’nin büyük bir hayranıyım – “Ekrandaki Yaşam” kitabını bir öğrenci olarak okumak, araştırma kariyerim için temel ilham kaynaklarından biriydi, çünkü uzmanlığını klinik psikolog olarak insanların neden ve nasıl olduğunu anlamak için kullanabildi. teknolojiyi ve bunun hayatlarını ve ilişkilerini çeşitli şekillerde nasıl etkileyebileceğini kullanın.

Beklenmedik bir hobiniz var ve eğer öyleyse lütfen bize bundan bahseder misiniz?
Harika dış mekanlardan hoşlanıyorum ve farklı ülkelerdeki doğal manzaraları keşfetmeye çalışıyorum. Kova listemdeki şeylerden biri Kilimanjaro Dağı’na tırmanmak. Bu benim akademik ilgi alanlarıma dayanıyor çünkü böyle bir zirveye tırmanmak fiziksel olduğu kadar zihinsel bir meydan okuma.

Kıyametten sonra becerileriniz ne kadar yararlı olacak?
Bir araştırmacı olarak, problem çözme, çeşitli gruplara ve paydaşlara iletişim ve insanları yönetme gibi bir dizi aktarılabilir beceri geliştirdim – bu beceriler kıyametten sonra kullanışlı olabilir!

Tamam son bir şey: bize aklımızı uçuracak bir şey söyle…
İşte iki şey. Ortalama olarak, telefonlarımızı günde yaklaşık yüz kez veya uyanık saat başına ortalama altı kez kontrol ediyoruz. Ve popüler bilgeliğin aksine, ortalama bir oyuncu ergen bir çocuk değil, 30’ların ortasında bir erkek ya da kadın.

Daria Kuss, İngiltere Nottingham Trent Üniversitesi’nde doçent

Bu konular hakkında daha fazla bilgi:

.