Kara delikler parlayan halkalarında evrenin filmlerini saklıyor


Geçen yıl ilk kara delik görüntüsünün etrafında hafif bulanık bir parıltı astronomları şaşırttı. Şimdi ne içerdiğini biliyoruz – ve hayal ettiğimizden daha tuhaf

Uzay


29 Temmuz 2020

Tarafından Stephen Battersby

M87’nin kara deliğinin bulanık parlaması sonsuz keskin ışık halkalarını maskeliyor

Event Horizon Telescope Collaboration ve diğ.

Resim milyarlarca kişi tarafından görüldü: karanlık bir kalbi çevreleyen, pırıl pırıl parlak turuncu bir yüzük. On yıllar boyunca birçok aklın işi, her şeyden önce birinin parlaklığına bir övgüdür. Ancak dünya, Albert Einstein’ın teorilerinin öngördüğü kozmik canavarlardan biri olan kara deliğin ilk doğrudan görüntüsüne hayret ederken, arkasındaki araştırmacılar kendilerini oldukça basit bir bulmaca ile karşı karşıya buldular.

“Sonuç yayınlandıktan sonra hepimiz bir araya gelip soruyorduk: bu şey ne anlama geliyor?” diyor Harvard Üniversitesi’nde radyo gökbilimcisi Michael Johnson. Verilerini bir resme dönüştürmek için o kadar sarılmışlardı ki, kimse gerçekten geri adım atmadı ve söylediklerini sindirmeye çalıştı.

Geçen yıl, cevap bulma arayışları onları karadeliğin yerçekiminin her yönden ışık aldığı, çarptığı ve deliğin çevresinin sonsuz bir şekilde yeniden görüntüsü olarak bize ışınladığı kozmik bir ayna salonuna götürdü. Sonuç, bir kara delik tarafından görüldüğü gibi, on milyarlarca kilometre boyunca çarpıcı bir şekilde kavisli bir ekranda oynayan evrenin tarihinin destansı bir filmi.

Buradan yaklaşık 55 milyon ışıkyılı uzaklıktaki ucuz koltuklarda, aksiyonun tam süpürmesini asla göremeyeceğiz, ancak bakışları yakalayabiliyoruz. Dev kara deliklerin gerçek tarihinin kilidini açmak, Einstein’ı hiç olmadığı gibi test etmek için yeterli olabilirler …

.