Kendi ışığını yayan altın kaplamalı kumaş en üst düzey güvenlik donanımı olabilir


Tarafından Layal Liverpool

Işık yayan kumaş örnekleri

Carmichael Laboratuvarı

Altın kaplamalı kumaştan yapılan gerilebilir, ışık yayan giysiler, yüksek görünürlüklü vitese akıllı bir alternatif olabilir – cesur bir moda ifadesinden bahsetmiyorum bile.

Kanada, Windsor Üniversitesi’nden Tricia Carmichael ve meslektaşları yüzde 87 naylon ve yüzde 13 spandeks kumaşla başladı. Daha sonra elektrot görevi görmek ve çinko sülfür, bakır ve silikondan yapılmış ışık yayan bir malzemeye güç göndermek için çok ince bir altın kaplama eklediler.

Bir bütün olarak kumaş yarı saydamdır, bu nedenle ışık kolayca parlayabilir. Carmichael, sokak ışıklarının veya farların yansımasına dayanan mevcut yüksek görünürlüklü vitese göre büyük avantajlara sahip olduğunu söylüyor.

İlan

“Kendini aydınlatan giysiler her açıdan ve her ışık koşulunda her zaman görünür olacak” diyor. “Bu güvenlik giysileri için önemli olabilir.”

Ancak, mevcut sürüm bir kart destesinin boyutu hakkında modaya uygun bir pil paketi gerektirdiğinden, bu tür ışık yayan kıyafetlerin mağazalara çarpması biraz zaman alacaktır.

“Şu anda üzerinde çalıştığımız şey, bu işlevselliği tekstile nasıl daha iyi entegre edeceğinizdir, böylece giymeniz gereken sert, plastik bir kutu değildir” diyor Carmichael. Bir seçenek, enerjiyi doğrudan kullanıcının vücudunun hareketinden toplamak olacaktır.

Oxford Üniversitesi’nden Clara Barker, “Harici bir ışık kaynağına ihtiyaç duymadan ışık tutabilecek kıyafetlere sahip olmak değerli olacaktır, ancak ekibin dayanıklılık, maliyet ve pil ömrüne bakması gerekeceğini söylüyor. “Ağır, zayıf veya güvenilir olmayan bir pil, bu teknolojinin başarısında kritik bir faktör olacaktır.”

Oxford Üniversitesi’nde bulunan Hazel Assender, giysilerin yerleşik elektronik ile çevresel etkisini dikkate almanın önemli olacağını söylüyor. “Bu kumaşın işlevsel ömrü ne olurdu?” diyor. “Geri dönüşümün etkileri nelerdir? [and] kullanım sonunda kumaşın parçalanabilirliği? ”

Dergi referansı: Önemli olmak, DOI: 10.1016 / j.matt.2020.01.017

Bu konular hakkında daha fazla bilgi:

.