Koronavirüs izlemesi için veri toplayan barlarla ilgili endişeler


Tarafından Chris Stokel-Walker

Temmuz ayında publar yeniden açılabilir

Yellow Dog Productions / Getty Images

İngiltere başbakanı Boris Johnson, covid-19 nedeniyle kapatıldıktan sonra İngiltere’nin barları 4 Temmuz’da yeniden açılabileceğini açıkladı. Müşteriler, koronavirüs temas izlemesine yardımcı olmak için girişte kişisel bilgiler vermek zorunda kalacaklar, ancak verilerin nasıl işleneceği konusunda endişeler var.

Yeni Zelanda ve Almanya’daki benzer veri toplama sorunları ile karşı karşıyadır. Yeni Zelanda’da bir sandviç dükkanının çalışanının, izleme amacıyla toplanan bilgileri bir müşteriyi metin, Facebook ve e-posta ile taciz etmek için kullandığı iddia edilmektedir. Çalışan askıya alındı.

Tim, İngiltere merkezli bir veri koruma uzmanı. Alternatif olarak, publar çok sayıda tutarsız, muhtemelen doğrulanmamış veri toplayacaklarını söylüyor.

İlan

Her ikisi de sorun, diyor Turner. Birincisi, herhangi bir veri kaybedilirse veya hacklenirse büyük sorunlar riski taşır; ikincisi ise doğru olmayan bilgilerle doludur.

“Verileri toplamak için kesinlikle gerekli olana indirgenmiş standart, güvenli bir yol olmalı” diyor Turner. Sorun? “Kimse bunun şu anda var olduğunu söylemiyor ve kimse 10 gün içinde inşa edemeyecek.”

İngiltere’de yeniden açılan barlar ve diğer ağırlama işletmeleri, verilerin işlenmesi ve işlenmesini düzenleyen Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne (GDPR) uymak zorundadır.

İngiltere’deki veri düzenlemelerini denetleyen Bilgi Komiseri sözcüsü, “İnsanların verilerinin sorumlu bir şekilde ele alınması için temel veri koruma ilkeleri göz önünde bulundurulmalıdır.” Dedi.

Publar yalnızca gerekli kişisel verileri toplamalı, gerekenden daha uzun süre saklanmadığından emin olmalı ve güvenli bir şekilde saklamalıdır. Müşterilere ayrıca bilgilerinin nasıl ve neden toplandıkları anlatılmalıdır.

Otelcilik sektörüne rehberlik etmek amacıyla, Birleşik Krallık hükümeti pub sahiplerinden 21 gün boyunca “işiniz için yönetilebilir bir şekilde” müşterilerin geçici bir kaydını tutmalarını ister. Hükümet, bu sistemin veri koruma yönetmeliğine uygun olarak nasıl tasarlanacağına ilişkin “kısa bir süre içinde” ayrıntılar belirleyeceğini söyledi.

Ticaret Vakfının Night Time Industries Association genel müdürü Michael Kill, üyelerinin daha fazla talimat beklediğini söyledi. “Bununla yeniden açılmak için sektöre sunulan önlemleri daha ayrıntılı olarak anlayabileceğiz” diyor.

Cambridgeshire, Harlton’daki Hare ve Hounds’un ev sahibi Tom Canning, pub’ını Ağustos ayına kadar açmayı erteliyor. “Bir ay daha, ama sistemleri yerleştirmeme bir ay ve biraz zaman veriyor.”

Bu konular hakkında daha fazla bilgi:

.