Küba ve Uruguay komşular mücadele ederken koronavirüsü nasıl yok ediyor?


Tarafından Luke Taylor

Hemşire Yosian Diago, Haziran ayında Havana, Küba’da covid-19 belirtileri olan insanlar için kapıdan kapıya kontrol ediyor

Alexandre Meneghini / Reuters / PA Resimler

ABD, Brezilya ve Amerika’daki diğer ülkelerde koronavirüs vakaları yükseldikçe, bazı ülkeler virüsü içerecek ve ölümleri sınırlandıracak stratejiler bulmuştur.

29 Haziran itibariyle Amerika’da 5 milyondan fazla teyit covid-19 vakası ve yaklaşık 250.000 ölüm gerçekleşti. Koronavirüs birçok ülkede katlanarak yayılıyor, 9 Haziran’da Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO) müdürü Carissa Etienne’yi uyardı.

Ancak birkaç yerde resim çok farklı. Florida Uluslararası Üniversitesi’nden Michael Bustamante’e göre, 11.3 milyon kişilik bir ada olan Küba, bir salgının nasıl yönetileceğine dair pek olası bir örnek değil. Devlet tarafından sağlanan mallar için rezil olarak uzun kuyrukları, sosyal mesafeyi ve kendi kendine izolasyonu zorlaştırıyor ve ülkenin sağlık sistemi “Küba ekonomisinin bir bütün olarak karakteristik kıtlıklarından ve maddi eksikliklerinden muzdarip” diyor.

İlan

Özel bir endişe, Küba’nın – Amerika’nın en yaşlısı – yaşlanan nüfusunun ilk covid-19 vakası 11 Mart’ta İtalya’dan geldiğinde sert bir şekilde çarpmasıydı.

Yine de, 1 Temmuz itibariyle sadece 2348 teyit edilmiş vaka ve 86 ölüm bildirmiştir.

Sağlık sistemi materyallerden yoksun, işgücünde telafi ediyor – dünyadaki en yüksek hasta başına doktor oranına, 1000’de 8.19’a sahip. Karşılaştırıldığında, Brezilya 2.15 ve ABD 2.6’ya sahip.

Bildirilen ilk davadan önce, Küba hükümeti doktorlar, hemşireler ve tıp öğrencilerinin kapılarını kapıdan kapıya sevk ederek solunum semptomlarını sordu ve halkı hastalık konusunda eğitti. Şüpheli covid-19 vakalarını devlet tarafından işletilen izolasyon merkezlerine gönderdi ve son temaslarını takip etti.

São Paulo Eyalet Üniversitesi’nden Alcimar Perez-Riverol, “Gerçekten güçlü bir temel sağlık sistemi salgının kontrolünde önemli bir oyuncu oldu” diyor.

Perez-Riverol, hükümetin erken hareket ettiği için de kredilendirilmesi gerektiğini söyledi. “İlk dava tespit edilmeden iki ay önce tüm sistemi teşhis için hazırlıyorlardı” diyor.

Küba’nın aksine, Uruguay salgınları engellemek için otoriter bir hükümete güvenemedi. Ayrıca, Güney Amerika’nın bugüne kadar bildirilen bir milyondan fazla vakanın bulunduğu koronavirüs etkin noktası olan Brezilya ile yoğun bir sınır dahil olmak üzere kara sınırları da var.

Ancak Uruguay 1 Temmuz itibariyle sadece 936 vaka ve 27 ölüm bildirmiştir. Bu, Brezilya’da 6370 vaka ve milyonda 285 ölümle karşılaştırıldığında, milyon kişi başına 264 vaka ve 7 ölüm anlamına gelmektedir.

Belki de şaşırtıcı bir şekilde, Uruguay asla zorunlu bir karantina uygulamamıştır. Ülkenin ilk covid-19 vakası 13 Mayıs’ta onaylandığında, başkan Luis Lacalle Pou sınırları ve okulları kapattı ve halka açık etkinlikleri iptal etti. Pou ayrıca halktan mümkünse tecrit etmesini isteyen “gönüllü karantina” ilan etti.

Uruguay Dünya Sağlık Örgütü (WHO) temsilcisi Giovanni Escalante, “Uruguay hükümeti, insanların kendi kendilerini tecrit etmelerini talep etmek zorunda değildi – bunu kendileri yaptılar” diyor.

Hükümet ayrıca agresif test önlemleri aldı ve ev ziyaretleri ve testlerinin talep edilebileceği bir iletişim izleme uygulaması başlattı.

Küba gibi, erken tepki verdi. Escalante, Uruguay’ın hükümeti DSÖ’den test ve başka yerlerde öğrenilen dersler için en iyi uygulamayı istedi. Ayrıca test laboratuvarlarının sayısını birden 25’e çıkardı ve bilim insanlarını eğitim için Brezilya’ya gönderdi.

Uruguay, 26 Haziran itibariyle yeni covid-19 vakası başına 162 test gerçekleştirdi;

Yanıtından çeşitli dersler alınması gerekir, diyor Escalante, açık mesajlaşmanın önemini değil. “İyi bir iletişim stratejisi ve sadece bir mesaj vardı” diyor.

Bilmeniz gereken tüm sağlık ve fitness haberlerinin aylık olarak toplanması için ücretsiz Sağlık Kontrolü bültenimize kaydolun

Bu konular hakkında daha fazla bilgi:

.