Mavi memeli diğer kuşların videolarını izleyerek brüt yiyeceklerden kaçınmayı öğrenir


Tarafından Bethan Ackerley

Mavi göğüsleri videoda diğer kuşları izlemekten kaçınmak için hangi yiyeceği öğrenebilir

Blickwinkel / Alamy

Mavi göğüsleri ve büyük göğüsleri, tatsız bile tatsız gıdalardan kaçınmayı öğrenebilir. Başka bir kuşun tiksinti tepkisini görmek, sadece videoda olsa bile, işaretlerini tanıyarak hoş olmayan avlardan kaçınmalarına yardımcı olur.

Cambridge Üniversitesi’ndeki Liisa Hämäläinen ve meslektaşları, mavi göğüslerde bu tür sosyal öğrenmeyi inceledi (Cyanistes caeruleus) ve büyük göğüsleri (Parus major), birlikte yem.

24 kuştan oluşan iki grup, 12 mavi göğüs ve 12 büyük göğüs, ya mavi bir baştankara ya da acı bir çözelti içine batırılmış ve siyah bir kare ile işaretlenmiş tatsız “av” yiyen büyük bir baştankara bir video gösterildi. Filme alınan kuşlar gagalarını silerek ve başlarını sallayarak tiksinti ile tepki gösterdi.

İlan

Videoları izleyen kuşlar daha sonra hoş olmayan yiyeceklere ve filme alınmış kuşlardan öğrenip öğrenmediklerini görmek için normal, değişmemiş yiyeceklerine tanıtıldı. 12 mavi memeli ve 12 büyük memeli başka bir set, videoları izlemeden bu yemek seçenekleri ile sunuldu.

Her iki tür için de videoları izleyen kuşlar, sahip olmayanlardan daha az hoş olmayan av öğeleri yediler. Mavi göğüsleri en iyi kendi türlerini izleyerek öğrendi, ama büyük göğüsler her iki türü de gözlemleyerek eşit derecede iyi öğrendi.

Birkaç kuşun kendi türlerini gözlemleyerek belirli avlardan kaçındığı gösterilmiştir, ancak bu sadece bir kez türlerde, kırmızı kanatlı karatavuklar arasında görülmüştür (Agelaius phoeniceus) ve yaygın grackles (Quiscalus quiscula).

Bu aynı zamanda mavi göğüslerin sosyal bilgileri ilk kez büyük göğüslerle aynı veya daha da büyük ölçüde kullandığı gösterilmiştir. Araştırmacılar, bunun riskli gıda seçimlerine odaklandığı için olabileceğine inanıyorlar.

Hämäläinen, “İki türün boyutu farklıdır ve büyük göğüslerin kimyasal savunmalarla daha iyi başa çıkmaları mümkündür çünkü mavi göğüslerden daha büyüktür” diyor. “Potansiyel olarak zehirli yiyecekleri tüketmenin maliyeti bu nedenle mavi göğüsler için daha yüksek olabilir.”

Birbirlerinden bu şekilde öğrenen yırtıcılar, bazı av hayvanlarının dikkatlerine rağmen neden dikkat çekici işaretler geliştirdiklerini açıklayabilirler. Birden fazla avcının tek bir avdan öğrenebileceği yerlerde, bu daha değerli uyarı sinyallerine değer verebilir.

Dergi referansı: Hayvan Ekolojisi Dergisi, DOI: 10.1111 / 1365-2656.13180

Bu konular hakkında daha fazla bilgi:

.