Milyonlarca insan yüksek tansiyon için ilaç alıyor – buna değer mi?


Hipertansiyon dört yetişkinden birini etkiler ve yaşam tarzı değişiklikleri kan basıncını düşürebilse de genellikle ilaçla tedavi edilir. İşte bilmeniz gerekenler

Sağlık


13 Mayıs 2020

Tarafından Peter Yargıç

Animasyonlu Sağlık LTD / Bilim Fotoğraf Kütüphanesi

Son yıl, hipertansiyon olarak bilinen yüksek tansiyon teşhisi kondu. “Neden ben?” Diye sordum. “Düzenli egzersiz yapıyorum, fazla kilolu değilim, sigara içmiyorum ve aşırı içmiyorum. Hatta meditasyon yapıyorum. ”

İlk başta tanıdan şüphelendim. Kuşkusuz, tansiyonum rutin bir konsültasyondaydı. Ancak bir sonraki hafta evde izlediğimde, ölçümler bir dakikadan diğerine bile her seferinde farklıydı. Ayrıca, bu okumaların ortalaması normal aralığın çok üstünde değildi. Yine de doktorum baskıyı azaltmak için haplar önermişti. Neden böyle değişen figürler üzerinde hareket etmeliyim? Haplar nasıl çalışır? Güvende mi? Yüksek tansiyon gerçekten de bir problem midir? Ve yine, neden ben?

Şimdi hipertansiyonun covid-19’dan ölüm riskini arttırdığını biliyorum, bunun altına girmek için daha da motive oldum. Ve kesinlikle yalnız değilim. Dört yetişkinden biri yüksek tansiyona sahiptir – yani İngiltere’de yaklaşık 16 milyon insan ve dünya çapında yaklaşık bir milyar – ve küresel olarak, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaygınlığı artmaktadır. Stresle bağlantılıdır ve sigara içenler, ağır içenler ve hamile, aktif olmayan veya aşırı kilolu olanlar da dahil olmak üzere belirli insan grupları arasında daha sık görülür. Ancak bu ortak durum hakkında, teşhis konulan insanlar için bile bir gizem olarak kalan çok şey var. Bu benim için yeterince iyi değildi. Cevaplar istedim, bu yüzden kendime bakmaya karar verdim.

İlk keşfettiğim şey, kan basıncını ölçme arayışının renkli bir tarihi olmasıydı…

.