NASA, Azim Mars gezgini ve Yaratıcılık helikopterini başlattı


Tarafından Leah Crane

Bir sanatçının Azim Gezgini ve Marifet Helikopteri hakkında Mars hakkındaki izlenimleri

NASA / JPL-Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü

NASA, Mars’a bir hayat avcısı gönderdi. Kızıl Gezegendeki geçmiş veya şimdiki yaşam belirtileri için avlanacak Azim gezgini 30 Temmuz’da patladı.

Her şey yolunda giderse, gezici, Şubat 2021’de Mars’a inecek ve burada gezegenin iklimini ve jeolojisini incelemek için 23 kamera içeren sofistike bir bilim aletleri paketi kullanacak.

NASA’dan Thomas Zurbuchen 20 Temmuz’da düzenlediği basın toplantısında “Azim tüm insan duyularını Mars’a getirecek,” dedi. “Etrafındaki havayı hissedecek, ufku görecek ve tarayacak, gezegeni ilk kez yüzeyde mikrofonlarla duyacak, önbelleğe almak için örnekleri alırken hissedebilir, belki de tadı, bir anlamda,” Tozun kimyasal analizlerini yaptığını söyledi.

İlan

Azim Mars’ın yüzeyine indiğinde, altından Ingenuity adlı küçük bir helikopter bırakacak. Ingenuity’nin baş mühendisi MiMi Aung, basın toplantısında “Biz insanlar olarak Dünya atmosferinin dışında hiçbir yerde bir rotor uçağı, bir helikopter kullanmadık, bu gerçekten de başka bir gezegende Wright Kardeşler anı” dedi.

Yaratıcılık bir teknoloji gösterisidir ve en fazla toplam 15 dakika boyunca uçacaktır, ancak gelecekte bu tür helikopterler erişilemeyen alanları kapsamak için veya rovers ve astronotlar için izciler olarak kullanılabilir.

Gezici ayrıca Mars’ın ince atmosferindeki karbondioksitten oksijen çıkarmak için bir araç olan başka bir teknoloji gösterisi taşıyacak ve gelecekteki kaşiflerin orada hayatta kalmak için yapmaları gerekebilir. Zurbuchen, “Azim, bilim ve insan keşifleri arasında, ikisinin birbirini nasıl destekleyebileceğini ve güçlendirebileceğini gösteren köprüdür” dedi.

Misyonun temel bilim amacı, yaşamın eski ve uzun ölü ya da bugün hala olup olmadığı Mars’ta yaşam belirtileri aramaktır. Bu, 1970’lerin sonunda Viking 1 ve Viking 2 görevlerinden bu yana açıkça yaşam arayan ilk Mars misyonudur.

Washington DC’deki Georgetown Üniversitesi’nden Sarah Stewart Johnson, “NASA’nın suyun ardından ilerlemek ve gerçek yaşam belirtilerini aramak için yaşanabilirlik belirtileri aramak heyecan verici” diyor. “Uzun zamandır“ suyu takip et ”ve suyu bulmaya devam ettik – yüzme havuzları ve yüzme havuzları ‘değerinde su bulduk.”

Artık Mars’ın yaşam için gerekli malzemelere sahip olduğunu bildiğimize göre – ve uzun zaman önce muhtemelen bugünden çok daha sıcak ve ıslanmıştı – o yaşamın işaretlerini aramak için daha donanımlıyız. Ancak, bir zamanlar Mars’ta canlı organizmalar olabileceğine dair ipuçları bulsak bile, muhtemelen bu ipuçlarını Dünya’ya geri getirip laboratuvarda inceleyene kadar emin değiliz.

Azim tam da bunun için hazırlanıyor. Mars yüzeyi boyunca yuvarlanırken bir dizi örnek alacak ve bu örnekleri Dünya’ya geri gönderebilecek kapasiteye sahip olmasa da, NASA’nın 2026 için planlanan ve analiz için geri getirecek başka bir görevi var. .

Johnson, “Çok küçük olsa bile, yaşamın herhangi bir kanıtı bulursak, bu tamamen dönüştürücü olacaktır” diyor. “Bir sonraki gezegende ortaya çıkan bir mikrop bulursak, güneş sisteminin bu köşesinde iki kez yıldırım düşerse, tüm evrenimizin çok sayıda gezegende yaşam olabileceğini ve sadece biz değil karanlık gece.”

Bu konular hakkında daha fazla bilgi:

.