Tarihi seller, tuz bataklıklarının gelecekte hayatlarını nasıl kurtarabileceklerini ortaya koyuyor


Westerschelde (Rilland yakınında) tuz bataklıkları. Kredi bilgileri: Edwin Paree

Tuz bataklıkları gibi kıyı sulak alanları, kıyıları güçlü dalga saldırılarına karşı koruyan değerli doğal savunmalar olarak giderek daha fazla tanınmaktadır. Yine de gerçek dünyadaki aşırı fırtınalardaki performansları nadiren anlatılmıştır. Sel afetlerinin önemli tarihi kayıtlarını inceleyerek, Royal Netherland Deniz Araştırmaları Enstitüsü (NIOZ), Delft Teknoloji Üniversitesi, Deltares ve Antwerp Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yönetilen bir araştırma ekibi bu hafta Doğa Sürdürülebilirliği sel savunması için doğanın değerinin aslında yüzlerce yıldır açıktır.


Tuz bataklıkları, bilinen 1717 tarihi sel felaketi sırasında lezbiyen ihlallerini azalttı. Daha ilginç bir şekilde, 1953 sel felaketi ayrıca tuz bataklıklarının sadece lezbiyenlere dalga saldırılarını kolaylaştıran ‘dalga emiciler’ değil, aynı zamanda dike sırasındaki ihlallerin boyutunu sınırlandırarak sel derinliğini düşüren ‘sel savaşçıları’ olduğunu söylüyor. şiddetli fırtınalar sırasında başarısız olur. Ve tuz bataklığı koruması nedeniyle daha küçük ve sığ kırılmalara sahip olmak birçok hayat kurtarabilir.

Tuz bataklıkları, şiddetli tarihi fırtınalarda penseyi daha kararlı hale getirdi

Yükselen deniz seviyeleri ve daha güçlü fırtınalar kıyı taşkın risklerini artırır ve yeni taşkın yoğun stratejisinin geliştirilmesine ilham verir: mühendislik yapılarını tuz bataklıkları gibi kıyı sulak alanlarıyla desteklemek. Deneylerden ve modellerden öğrendik, ancak bu doğal tamponların fırtına etkisini azaltan ‘dalga emiciler’ olduklarını, ancak şiddetli, gerçek dünya fırtınaları sırasında mühendislik müdafaalarına gerçekten önemli ölçüde güvenlik ekleyip ekleyemeyecekleri belirsizdir.

“Dike ihlali sonrasında binlerce insanı öldüren iki ünlü sel felaketinden elde edilen kanıtlar: 1717 Noel sel ve 1953 Kuzey Denizi sel, tuz bataklıklarının yüzlerce yıldır ‘sel savaşçısı’ rolünü sergilediğini gösteriyor.” Bu araştırmanın baş yazarı Zhenchang Zhu, bu araştırmayı NIOZ’da yürüttü, ancak şu anda Çin’in Guangdong Teknoloji Üniversitesi’nde çalışıyor. “Tuz bataklıkları, 1717 Noel seli sırasında sadece lezbiyen ihlallerinin sayısını ve toplam genişliğini azaltmakla kalmadı, aynı zamanda 1953 Kuzey Denizi selinde ihlal derinliğini de sınırlandırdı. Özellikle doğal savunmaların daha önce bilinmeyen fonksiyonu büyük ölçüde azaltabilir su baskın derinliğini azaltarak sel hasarı “Zhu devam ediyor.

Tarihi seller, tuz bataklıklarının gelecekte hayatlarını nasıl kurtarabileceklerini ortaya koyuyor

Çift penseler arasındaki bataklıklar ile yeni doğa temelli taşkın korumasını uygulama adımlarına genel bakış. İllüstrasyon: Jeroen Helmer / ARK Doğa. Kredi bilgileri: copyright: Nature Sustainability

Doğal savunmanın gizli değeri yeni taşkın koruma tasarımlarına ilham verir

Tarihi derslerden ne öğrenebiliriz? Zhu, “Yeşil ve gri özellikleri birleştiren sel savunmaları aslında daha önce düşünülenden daha faydalıdır. Dalga zayıflamasının ötesinde tuz bataklıkları, sadece hendek ihlallerinin boyutunu sınırlayarak sel etkilerini azaltabilir ve deniz seviyesinin yükselmesi altında da devam eder.” Tuz bataklıklarının genellikle göz ardı edilen bu işlevi, dalgaya maruz kalan konumlarla sınırlı olmadığı için aslında dalga yayılımından daha uygulanabilirdir. Doğal savunmayı kullanmak için, bataklıkların dalgaları tamponlamak için ideal olarak korunma veya dike sahilinde geliştirilmesi gerekir.

Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Çalışma, bu durumda bile, ikincil daha karasal bir haznenin bulunduğu ve doğal süreçlerin bataklığı sağlamak için en denizel birincil haznenin açıldığı çift dikenler arasında tuz bataklıkları oluşturarak kıyı güvenliğini arttırmanın mümkün olabileceğini göstermektedir. gelişme. Dalga azaltımı için artık yararlı olmamasına rağmen, bu tür bataklıklar, aşırı fırtınalarda karasal hendekleri daha kararlı hale getirerek ve uzun vadede yükselen denizin etkilerini tamponlayarak selden korunma için hala çok yararlıdır. Zhenchang Zhu, “Genel olarak bu araştırma, farklı doğal sel savunma işlevlerini akıllıca kullanarak doğa tabanlı kıyı savunmalarının yeni tasarımlarını mümkün kılıyor” diyor.


Deniz seviyesinin yükselmesi tuz bataklıklarını korumak için ekstra yönetim gerektirir


Daha fazla bilgi:
Zhenchang Zhu ve diğ. Tarihi fırtınalar ve doğa kaynaklı sel savunmaları için kıyı sulak alanlarının gizli değeri. Doğa Sürdürülebilirliği DOI: 10.1038 / s41893-020-0556-z

Tarafından sunulan
Hollanda Kraliyet Deniz Araştırmaları Enstitüsü

Alıntı:
Tarihi seller, tuz bataklıklarının gelecekte nasıl hayat kurtarabileceklerini ortaya koyuyor (2020, 29 Haziran)
3 Temmuz 2020’de alındı
https://phys.org/news/2020-06-historik-reveal-salt-marshes-future.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, hayır
kısmı yazılı izin alınmadan çoğaltılabilir. İçerik yalnızca bilgi amaçlıdır.