Volkanlar değil, asteroit etkisi Dünya’yı dinozorlar için yaşanmaz hale getirdi


Büyük bir zırhlı dinozor türü olan Ankylosaurus magniventris’in bir birey, 66 milyon yıl önce Yucatán yarımadasında düşen bir asteroidin etkisine tanıklık ediyor. Büyük boyutu ve kalın zırhı bile bu kozmik felaketin şiddetinden korunmadı. Kredi bilgileri: Fabio Manucci

66 milyon yıl önce Chicxulub asteroit etkisinin modellenmesi, dinozorların yaşaması için büyük ölçüde uygun olmayan bir dünya yarattığını gösteriyor.


66 milyon yıl önce Kretase döneminin sonunda Dünya’yı Meksika kıyılarında vuran asteroidin, kuş haline gelenler dışındaki tüm dinozor türlerinin ölümünün sebebi olduğuna inanılıyor.

Bununla birlikte, bazı araştırmacılar, on binlerce yıllık büyük volkanik patlamaların, dünyadaki yaşamın neredeyse% 75’ini de öldüren nesli tükenme olayının gerçek nedeni olabileceğini ileri sürdü.

Şimdi, Imperial College London, Bristol Üniversitesi ve University College London’dan bir araştırma ekibi, yalnızca asteroit etkisinin dünyadaki dinozorlar için elverişsiz koşullar yaratabileceğini gösterdi.

Ayrıca büyük volkanizmanın uzun vadede hayatın asteroit grevinden kurtulmasına yardımcı olabileceğini de gösteriyorlar. Sonuçları bugün Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı.

Doktora çalışması sırasında bu çalışmayı yürüten baş araştırmacı Dr. Alessandro Chiarenza. Imperial, Dünya Bilim ve Mühendislik Bölümünde şunları söyledi: “Asteroidin onlarca yıl boyunca bir etkiye neden olduğunu ve bu çevresel etkilerin dinozorlar için uygun ortamları azalttığını gösteriyoruz. Buna karşılık, yoğun volkanik patlamaların etkileri güçlü değildi küresel ekosistemleri önemli ölçüde bozacak kadar.

Diyerek şöyle devam etti: “Çalışmamız ilk kez kantitatif olarak, yok olma için tek makul açıklamanın, dünya çapında dinozor habitatlarını ortadan kaldıran etki kışı olduğunu doğruladı.”

Volkanlar değil, asteroit etkisi Dünya'yı dinozorlar için yaşanmaz hale getirdi

66 milyon yıl önce Orta Amerika’nın 10 ila 12 km genişliğinde bir asteroid çarptı. Kredi bilgileri: Gabriele Chiarenza

Asteroit grevi atmosfere yüksek parçacıklar ve gazlar salacak, Güneş’i yıllarca engelleyecek ve kalıcı kışlara neden olacaktı. Volkanik patlamalar ayrıca Güneş’i engelleyici etkilere sahip parçacıklar ve gazlar üretir ve kitlesel yokoluş sırasında, bugünkü Hindistan’da Deccan Tuzaklarında on binlerce yıllık patlamalar oldu.

Hangi faktör, asteroit veya volkanizmanın daha fazla iklim değiştirme gücüne sahip olduğunu belirlemek için, araştırmacılar geleneksel olarak iklimin jeolojik belirteçlerini ve güçlü matematiksel modelleri kullandılar. Yeni makalede, ekip bu yöntemleri, yağmur ve sıcaklık gibi her türlü dinozor türünün gelişmesi için ne tür çevresel faktörler hakkında bilgi ile birleştirdi.

Daha sonra, bir asteroit grevi veya büyük volkanizma sonrasında bu koşulların hala bir dünyada nerede olacağını haritaya koyabiliyorlardı. Sadece asteroit grevinin tüm potansiyel dinozor habitatlarını yok ettiğini bulurken, volkanizma ekvatorun etrafında bazı canlı bölgeler bıraktı.

Çalışmanın ortak yazarı Dr. Alex Farnsworth, Bristol Üniversitesi’nden şunları söyledi: “Asteroit veya volkanizmanın dünya çapında neden olabileceği iklim üzerindeki etkiyi modellemek için sadece jeolojik kayıtları kullanmak yerine, bu yaklaşımı bir adım attık ileriye dönük olarak, bu iklimsel dalgalanmaların ekosistemleri nasıl etkilediğini ortaya koymak için çalışmaya ekolojik bir boyut ekliyoruz. “

University College London’dan ortak yazar Dr. Philip Mannion ekledi: “Bu çalışmada, asteroit etkisinin küresel yaşam alanları üzerindeki yıkıcı etkisini gösteren önemli jeolojik ve iklim verilerine bir modelleme yaklaşımı ekliyoruz. dinozorlar için ölüm. “

Volkanlar Güneş engelleyici gazlar ve parçacıklar salgılasalar da, bir sera gazı olan karbondioksit de salgılarlar. Bir patlamanın ardından kısa vadede, Güneş-blokerleri daha büyük bir etkiye sahiptir ve ‘volkanik bir kışa’ neden olur. Bununla birlikte, uzun vadede bu parçacıklar ve gazlar atmosferden düşer, karbondioksit etrafta kalır ve birikerek gezegeni ısıtır.

Asteroitin yol açtığı ilk şiddetli küresel kıştan sonra, ekibin modeli uzun vadede volkanik ısınmanın birçok habitatın geri kazanılmasına yardımcı olabileceğini ve felaketten sonra gelişen yeni hayata yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Chiarenza şunları söyledi: “Aynı zamanda meydana gelen volkanik püskürmelerin, özellikle etki kışından sonra sıcaklıkların yükselişini hızlandırırken, etkinin çevre üzerindeki etkilerini azaltabileceğini gösteren yeni kanıtlar sunuyoruz. ısınma, nesli tükenme yoluyla gerçekleşen hayvanların ve bitkilerin hayatta kalmasını ve iyileşmesini sağladı.


Dinozorların ölümünde her şey asteroitle ilgiliydi – volkanlarla değil


Daha fazla bilgi:
Alfio Alessandro Chiarenza el al., “Volkanizma değil asteroit etkisi, Kretase sonunda dinozor yok oluşuna neden oldu” PNAS (2020 yılında). www.pnas.org/cgi/doi/10.1073/pnas.2006087117

Tarafından sunulan
Imperial College London

Alıntı:
Volkanlar değil, asteroit etkisi Dünya’yı dinozorlar için yaşanmaz hale getirdi (2020, 29 Haziran)
29 Haziran 2020
https://phys.org/news/2020-06-asteroid-impact-volcanoes-earth-uninhabitable.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, hayır
kısmı yazılı izin alınmadan çoğaltılabilir. İçerik yalnızca bilgi amaçlıdır.