Yeni Uzay uydusu endüstriyel metan emisyonlarını saptar


GHGSat’ın 21 Mayıs 2020 tarihli Claire misyonu tarafından yakalanan bu görüntü, Hazar Denizi Bölgesinde karada bulunan bir petrol ve gaz tesisinden kaynaklanan metan emisyonlarını gösteriyor. GHGSat, metan sıcak noktalarının eşlenmesi için Copernicus Sentinel-5P verilerini kullanan Yeni Bir Uzay girişimidir. Claire uydusu, şimdi dünyadaki endüstriyel tesislerin 60.000’den fazla metan ölçümünü topladı. Kredi bilgileri: GHGSat (arka plan © 2020 Google harita verileri)

Metan atmosferde karbondioksit kadar bol olmayabilir, ancak küresel ısınma potansiyeli karbondioksitten çok daha fazla olduğundan, bu güçlü gazın endüstriyel emisyonlarının izlenmesi ve kontrol edilmesi iklim değişikliğiyle mücadelede zorunludur. GHGSat, metan hotspot’larını haritalamak için Copernicus Sentinel-5P verilerini kullanan Yeni Bir Uzay girişimidir ve Claire uydusu artık dünyadaki endüstriyel tesislerin 60.000’den fazla metan ölçümünü toplamıştır.


Copernicus Sentinel-5P’nin rolü, 24 saatte bir dünyadaki çeşitli atmosfer gazlarını haritalamaktır. Tropomi spektrometresi, metan için 7 km × 5,5 km’ye kadar yüksek çözünürlükte veri sağlar, ancak bu veriler emisyonlardan sorumlu belirli tesisleri belirlemek için kullanılamaz.

Bununla birlikte, GHGSat’ın gösteri uydusu ‘Claire’ olabilir, ancak Sentinel-5P’den biraz rehberlik ile yardımcı olur.

Sentinel-5P verilerine dayanarak GHGSat, Claire’e metan noktası kaynaklarında ev sahipliği yapmasını sağlar. Bu yaklaşımı kullanarak, GHGSat büyük metan sızıntılarını belirli endüstriyel tesislere bağlayabilmiştir. Bu, petrol ve gaz, atık yönetimi, madencilik, tarım ve enerji üretimi gibi sektörlerden kaynaklanan emisyonlardan sorumlu yöneticilerin dikkatini çekiyor.

Petrol ve Gaz İklim Girişimi’nin (OGCI) İklim Yatırımları kolu, GHGSat’a yapılan bir yatırım da dahil olmak üzere özel ilgi gördü.

OGCI İklim Yatırımları Girişim Müdürü Rhea Hamilton, “GHGSat’ın metan izleme ürünü etkileyici sonuçlar elde etti ve petrol ve gaz operatörleri için cazip.

Yeni Uzay uydusu endüstriyel metan emisyonlarını saptar

Test sırasında GHGSat’ın ticarileştirme uydusu ‘İris’. Iris’in Ağustos 2020’de piyasaya sürülmesi planlanıyor ve güçlü sera gazı olan metan kaynaklarını daha önce mümkün olandan daha yüksek çözünürlükte ölçecek. Endüstriyel saha operatörleri sera gazı emisyonlarını daha iyi anlamak için Copernicus Sentinel-5P ve Claire ölçümleri ile birlikte Iris ölçümlerini kullanacak, böylece kontrol etmelerine ve sonuçta azaltmalarına izin verecek. Kredi bilgileri: GHGSat

Diyerek şöyle devam etti: “Şirket, sonuçları anlamada ve düzeltici eylemlerde bulunmada önemli metan sızıntıları tespit etti ve operatörleri destekledi. OGCI Climate Investments, GHGSat’ın daha fazla operatöre hizmet etmek için büyümesini izlemeyi dört gözle bekliyor.”

Claire göstericisinden sonra, GHGSat 2022 yılına kadar faaliyet gösteren 10 uydu takımyıldızını almayı planlıyor. Bir sonraki uydu olan, daha küçük metan sızıntılarını tespit edebilecek olan Iris, Vega’da başlatılacak 53 uydudan biri Ağustos ortalarında yapılması planlanan VV16 uçuşu.

ESA’nın Dünya Gözlem Programları Direktörü Josef Aschbacher, “Copernicus Sentinel-5P ve Claire birlikte çalışan, Dünya gözlemini yeni bir döneme taşıyan bir kavram olan ticari uydularla el ele çalışan kurumsal uyduların en iyi örneğidir.

Diyerek şöyle devam etti: “İris lansmanını daha iyi sera gazı izlemesine doğru bir sonraki adım olarak görmeyi dört gözle bekliyoruz.”

İris, Claire’in 50 m çözünürlüğüne kıyasla 25 m uzamsal bir çözünürlük sunarak metanın daha doğru bir şekilde izlenmesini sağlar.

Yeni Uzay uydusu endüstriyel metan emisyonlarını saptar

Sentinel-5 Prekürsör, atmosferimizi izlemeye adanmış ilk Kopernik misyonudur. Hava kirliliği büyük bir endişe kaynağı olan bu yeni uydu, tümü havayı etkileyen azot dioksit, ozon, formaldehit, metan, karbon monoksit ve aerosoller gibi çok sayıda eser gazın haritasını çıkarmak için son teknoloji ürünü Tropomi cihazını taşır. nefes alıyoruz ve iklimimiz. Veriler, Copernicus Atmosfer İzleme Servisi, hava kalitesini izlemek, küresel emisyon envanterleri ve UV uyarıları için kullanılacaktır. Veriler ayrıca havacılık güvenliği için volkanik kül izleme hizmetlerini de destekleyecektir. Kredi bilgileri: ESA / ATG medialab

Iris’ten gelen artırılmış uydu performansının yanı sıra GHGSat, analitik hizmetleri ve tahmine dayalı modeller için artan bir talebe hitap ediyor. Örneğin, yatırım riskini ve büyüme fırsatını anlamak için çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) faktörlerinden sorumlu varlık yöneticileri ve paydaşlar için özel metan analizi ve raporlaması mümkündür.

GHGSat Başkanı ve CEO’su Stephane Germain, analitiği belirli pazar ihtiyaçlarını karşılamak için bir öncelik haline getiriyor. “GHGSat’ın analizleri, emisyonları azaltma çabalarını hızlandırdıkları için tüm sektörlerdeki endüstriyel operatörler için artan bir ilgi görüyor. Bunu akılda tutarak, GHGSat Kanada’daki uzmanlığını geliştiriyor ve uluslararası bir analiz merkezi sunumu için gelişmiş planları var. finans sektöründe ESG için. “

Iris, ESA, Kanada Uzay Ajansı ve GHGSat’tan elde edilen verilerin beklentisiyle, Iris verilerinin% 5’ini araştırma amacıyla serbestçe kullanılabilir hale getirme fırsatı duyurmak üzere bir araya geldi.


COVID-19 sırasında metan emisyonlarının tespiti


Tarafından sunulan
Avrupa Uzay Ajansı

Alıntı:
Yeni Uzay uydusu endüstriyel metan emisyonlarını tespit ediyor (2020, 29 Temmuz)
2 Ağustos 2020’de alındı
https://phys.org/news/2020-07-uzay-uydu-endüstriyel- metan-emissions.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, hayır
kısmı yazılı izin alınmadan çoğaltılabilir. İçerik yalnızca bilgi amaçlıdır.